EGE MECLİSİ - İzmir Amatör Futbol Kulüpleri Derneğini ziyaret eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, kısa süre sonra Bayraklı’da faaliyet gösteren 13 amatör spor kulübü ile düzenlenen toplantıda buluştu. Toplantıya Çay Mahalle Demirköprü, Bayraklı Spor, 1925 Manavkuyu Gençlik, Gültepe Çelik Gençlik, Yeni Doğançay, İzmir Genç Manisalılar, Ceyhan Altınyıldız, Yamanlar Esen, Bayraklı Onur, Soğukkuyu, Onur Gençlik, Gümüşpala, Bayraklı Gençlik ve Spor Kulüpleri katıldı. 

 

“Bayraklı’da 14 spor kulübü var. Bunlardan 2 tanesi faal değil” diyerek ilçedeki amatör spor kulüplerinin özetini çıkaran Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Biz göreve gelir gelmez resmi maçların oynanabileceği iki tesis bir de spor salonu yaptık. Halı sahaları iyileştirdik. Yeni halı sahalar yaptık. Yer bulsak resmi maçların oynanabileceği bir futbol sahası ve salon yapmak istiyoruz. Süper Amatör Lig’de Yamanlar ve Ceyhan Altınyıldız, 1. Amatör Lig’de Bayraklı, Gümüşpala, Soğukkuyu, Onur, Demirköprü var. Amatör kulübü yönetmek ve bir yere taşımak zor bir iş. Hepinize Allah kolaylık versin. Yarışmacı takım yapabilmek için hem 1. Amatör Lig’de özellikle Süper Amatör Lig’de sponsor bulmak gerekiyor. Biz bir ara vermiştik. Bu işlerim içine girince amatörün profesyonelleştiğini gördük. Parasız primsiz topçu oynamıyor. İş amatör olmaktan çıkmış paraya dönmüş. Bayraklı’da her kulübün pozisyonu ayrı. Soğukkuyu halı sahadan faydalanıyor. Yamanlar da eski pozisyonunda 1. Amatör Lig’i götürebilecek sahası ufak tefek geliri vardı. Ben gelir gelmez ilk yaptığım iş Yamanlar Futbol Sahasının salonunu büyütmek oldu. İnşallah bu sene buradan Bölgesel Amatör Lig’e bir takım çıkar ve Bayraklı’yı temsil eder” dedi. 

 

Yeni spor alanları müjdesi 

Bayraklı'ya yeni spor alanları müjdesi de veren Başkan Karabağ, “Tapu Müdürlüğü'nün orada toprak bir arazimiz var. Bir kısmı bizim. Oraya da bakacağım. O bölgeye bir saha yapalım. Bizim Yeni Girne’de bir arazimiz var. 5 bin metrekare resmi tesis alanı var. Oraya güzel bir spor salonu düşünüyoruz. Çok amaçlı bir salon olarak hayata geçecek. Biz Bayraklı Belediyesi'ni yarışmacı takım yapmadık. Belediye takımları gelirlerinden binde 12 pay alabilen komik bir duruma geldi. Bayraklı Belediyesi'nin spor kulüplerine aktaracağı para minimuma çekildi. Kulüpler ancak kendi gelirleri ve sponsorlarla ayakta durabiliyor. Bir takım bir kişiyi bulur diğer takım başka birini bulursa yürüyor bulamıyorsa ertesi sene adam bırakıyor. Onun somut birçok örneğini gördüm. Tamamen iş paraya dönmüş. Ama yine de altyapıda yetiştirici olmak belli ölçüde mümkün. Biz de bu konuda önemli destekler vermeye hazırız. Belediyenin imkanları neyse tek tek sizi çağıracağız. Tek tek konuşacağız herkesin kendi sıkıntısına göre çözüm bulmaya çalışacağız. Ben şimdi burada hepinize bir malzeme verip fotoğraf çektirip gönderirim. Biz yaşadık bunları. Malzeme falan hikaye onlar bulunuyor. Onun dışında saha otobüs gibi ihtiyaçlarınızı konuşacağız. Takımın pozisyonuna bulunan branşlara göre davranacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde başlayacağız. Herkesin talebine göre cevap vereceğiz. Ben öncelikle çabalarınıza teşekkür ederim. Bayraklı’ya son derece fazla yatırımcı geliyor. Bu yatırımcıları yürüyen her kulübe bir sponsor bularak takviye yapmak istiyoruz. En oluru da bu olur. Sezonlar boyu sahip çıkacak bir sponsor oluşturmamız lazım. Esas mesele bu. Kurumlarla ilişkiye girip yarışmacı takımların önünü açmak” diye konuştu. 

Toplantının sonunda Türkiye Futbol Federasyonu il temsilcisi Tuncay Taşpınar, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a amatöre olan desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verirken, takımlar adına da çiçek takdim edildi. (İHA)