İzmir'de Ramazan Bir Başka Güzel...

İşte haberin detayları...

GÜNCEL 07.05.2019, 08:53 07.05.2019, 08:53 izmirli kız
İzmir'de Ramazan Bir Başka Güzel...

EGE MECLİSİ - İzmirli belediyelerden ilk iftar yemeği...

Buca'da 30 bin kişiye iftar verilecek

Buca Belediyesi, Ramazan ayının bereketini Bucalılarla paylaştı. Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, ilk iftarını Buca Belediyesi tarafından Kasaplar Meydanı’nda hazırlanan ortak sofrada vatandaşlarla birlikte yaptı.

Ramazan ayı Buca’ya bereketiyle geldi. Bucalıların on bir ayın sultanı Ramazan ayını Türk gelenek ve göreneklerine uygun olarak geçirebilmeleri için ay boyunca ilçenin 47 mahallesinin 59 noktasında iftar sofraları organize eden Buca Belediyesi, 1000 kişilik ilk sofrayı Kasaplar Meydanı’nda kurdu. Buca Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanan iftar sofrası yoğun ilgi gördü. 

Başkan Kılıç, ”Ramazan tüm ülkeye barış getirsin”

Her şeyin özenle hazırlandığı iftar sofrasına Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç da katılıp, Ramazanın bereketini Bucalılarla paylaştı. Geniş katılımın olduğu iftarda ezanın okunmasının ardından dualar edildi, oruçlar açıldı. Vatandaşlarla iftar yapan Başkan Kılıç, Ramazanın tüm ülkeye dostluk, kardeşlik ve barış getirmesi temennisinde bulundu. 

Gelenekler yaşatıldı

Mübarek Ramazan ayı ruhu, neşesi ve coşkusunu birlik beraberlik içinde ortak sofrada yaşayan Bucalılar, tasavvuf müziği eşliğinde oruçlarını icra etmiş olmanın huzurunu yaşadı. Ramazan geleneklerinin yaşatıldığı alanda yöresel kıyafetleriyle servis yapan şerbetçi ve macuncu Bucalıların ağızlarını tatlandırırken, semazenlerin muhteşem gösterisi Ramazan ayının ruhunu yansıttı.

30 bin kişiye iftar

Ramazan ayı boyunca kentin farklı noktalarında 30 bin kişiye iftar verecek olan Buca Belediyesi, vatandaşları sevgi, dostluk, kardeşlik ve barış duygularıyla ortak iftar sofralarda bir araya getirmeye devam edecek.

Güzelbahçe'de İftar Günleri

11 ayın sultanı Ramazan’ın başlamasıyla paylaşım ve dayanışmanın en güzel örnekleri, Güzelbahçe’de ‘Mahallemde İftar Var’ programlarıyla vatandaşla bir araya gelinerek verildi. İlk gün Güzelbahçe’nin en büyük mahallesi Yalı Mahallesi’nde Atatürk Kültür Merkezi Düğün Salonu’nda yemek dağıtımı yapıldı. İftar yemeğine Güzelbahçe Belediye Başkanı Vekili Gizem Albaş, CHP İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye kendi imkânlarıyla Ramazan ayı boyunca her mahallede en az 500 kişiye iftar yemeği verecek. Ramazan ayının paylaşımın ve birlikte olmanı en güzel ayı olduğunu söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkan Vekili Gizem Albaş, "Paylaşımı ve dayanışmayı güçlendirmek adına iftar soframızda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ve iftar vakti evine yetişemeyen vatandaşlarımıza gönül rahatlığı içinde, evlerinde oruç açıyormuş gibi sıcak bir ortam hazırlıyouz. İftar sofrasında, belediye olarak vatandaşlarımızı kucaklayabilmenin mutluluğunu yaşadık. Bu sene Belediyemiz her mahallede iftar sofrası kuracak. Geçtiğimiz yıllarda tek bir yerde iftarımızı açıyorduk. Bu yıl her mahallede yapıyoruz. Biz mahallelimize misafir oluyoruz, yemeğimizi paylaşıyoruz” dedi.

Güzelbahçe Belediyesi Ramazan ayı boyunca şu tarihlerde iftar sofraları kuracak:

Yalı Mahallesi Gece Pazarı 6 Mayıs Pazartesi    

Atatürk Mahallesi Cumhuriyet Meydanı 8 Mayıs Çarşamba    

Çelebi Mahallesi Güzelbahçe Düğün Salonu 10 Mayıs Cuma    

Pamalı Mahallesi Payamlı Meydanı 13 Mayıs Pazartesi    

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Yelki Semtevi 15 Mayıs Çarşamba    

Yelki Mahallesi Yelki Kapalı Pazar Yeri 17 Mayıs Cuma    

Çamlı Mahallesi Çamlı Meydanı 20 Mayıs Pazartesi    

Siteler Mahallesi Muhtarlık Bahçesi 22 Mayıs Çarşamba    

Maltepe Mahallesi Muhtarlık Önü 24 Mayıs Cuma    

Karamandere Mahallesi Muhtarlık Önü 27 Mayıs Pazartesi    

Küçükkaya Mahallesi Küçükkaya Meydanı 29 Mayıs Çarşamba

Menderes’te İlk Oruçlar Açıldı

Menderes Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca düzenlenecek iftar sofralarının ilki yoğun katılımla gerçekleşti.

11 ayın sultanı Ramazan nedeniyle Menderes Belediyesi tarafından ilçe merkezinde 1 ay sürecek iftar sofralarının ilki düzenlendi. Bin kişinin bir araya geldiği iftarda birlik ve beraberlik mesajı verildi.

Yemekler Başkan Kayalar’dan

İlk iftarda yemekler de Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve eşi Aslı Kayalar tarafından dağıtıldı. Vatandaşlarla tek tek ilgilenen Başkan Kayalar, yemek için sıraya giren vatandaşlara kendi elleriyle yemeklerden ikram etti.

Ramazan’ı en iyi şekilde yaşıyoruz

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “ 11 ayın sultanı Ramazan’ın ilk gününde kurduğumuz iftar sofralarında vatandaşlarımızla birlikte oruçlarımızı açtık. Soframızın bereketi vatandaşlarımızla birlikte artıyor. Ramazan ayı boyunca 19 Mayıs Stadı’mız önünde kuracağımız iftar sofralarına tüm halkımızı bekliyoruz. Tüm hemşehrilerime hayırlı Ramazanlar diliyorum” dedi.

Bayındır'da İftara Davetlisiniz

Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk ile birlikte, Mübarek Ramazan Ayı'nın ilk iftarını vatandaşlar ile birlikte kapalı pazar yerinde kurulan gönül sofrasında yaptı. 

Bayındır Belediyesi tarafından restore edilerek tarihe geri kazandırılan Hacı Sinan Külliyesi ramazan ayı süresince birbirinden güzel programlara ev sahipliği yapacak. Manili ramazan davulu, Hacivat ve Karagöz, Meddah, Düet, Orta Oyunu, Hayal Perdesi ve Semazen gösterisi iftardan sonra her akşam sevenleriyle buluşacak. 

Restore ettiğimiz bu güzide Hacı Sinan Külliyesi'nde böylesi güzel anlara kıymetli hemşehrilerim ile tanıklık etmek gerçekten mutluluk verici. Tarihimizle iç içe bir ortamdayız diyen Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen sözlerini şöyle tamamladı ''Ramazan ayı bereket demek rahmet demek manevi olarak huzurla kucaklaştığımız 11 ayın sultanı demek. Hemşehrilerimizle birlikte her gün aynı sofraya oturmak orucumuzu birlikte açmak istiyoruz. Bu yüzden dolu dolu bir iftar programı ve kocaman bir gönül sofrası oluşturduk. Herkesi soframıza davet ediyorum'' 

Kapalı pazar yerinde iftar sofrası ve Hacı Sinan Külliyesinde ramazan etkinlikleri ramazan boyunca aralıksız devam edecek. 

Torbalı’da Ramazan Sokağı

 

Torbalı Belediyesi tarafından Ramazan ayı dolayısıyla Ramazan Sokağı açıldı.  Ramazan Sokağı, ilk akşamdan yoğun ilgiyle karşılaşırken ilçede yaşayan binlerce kişi Ramazan Sokağı’na akın etti.

İzmir’in Torbalı ilçesinde Torbalı Belediyesi tarafından Ramazan ayı dolayısıyla Ramazan Sokağı açıldı.  Ramazan Sokağı, ilk akşamdan yoğun ilgiyle karşılaşırken ilçede yaşayan binlerce kişi Ramazan Sokağı’na akın etti. Ertuğrul Mahallesi 3001. Sokakta açılan Ramazan Sokağı’nda kurulan stantlar çeşitli ürünler satıldı. Portatif dükkanlarda özellikle el becerileri vatandaşın beğenisine sunulurken, sokağın yanında bulunan parkın amfi tiyatro bölümünde ise bir dizi etkinlikler gerçekleşti. Türk-İslam geleneklerinin yaşatıldığı sokakta Torbalı Belediyesi tarafından başta çocuklar olmak üzere vatandaşa her akşam ücretsiz ikramlar dağıtılıyor. Dün açılışı gerçekleşen Ramazan Sokağı etkinlikleri Torbalı Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başlarken, semazen, tasavvufi konser, meddah, Hacivat-Karagöz, Aşık ile Maşuk ve sihirbaz gösterileri ile devam etti. Her Cuma ve Cumartesi günü bu etkinliklerin gerçekleşeceği sokak Ramazan ayı boyunca açık olacak. Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur, “ ‘Nerede eski ramazanlar?’ demeyeceğimiz bir Ramazan ayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

SUYUNBAŞI MESİRE ALANI RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE SAHNE OLACAK

Torbalı halkı Ramazan ayının coşkusunu belediye tarafından kurulan Ramazan Sokaklarında yaşayacak. Bu yıl 6. Kez kurulan Ramazan Sokağı, ilk günden ilçe sakinlerinin akınına uğradı. Torbalı merkezde kurulan Ramazan Sokağı’nda başta kadın esnaflar olmak üzere Torbalılı vatandaşlar kendi ürettikleri ürünleri açtıkları stantlarda satarak ev ekonomilerine katkıda bulunuyor. Torbalı Belediyesi de buralarda düzenlediği kültür ve sanat etkinlikleri ile Torbalı halkının Ramazan ayını gelenek ve göreneklerine uygun bir şekilde yaşamasını sağlıyor. Öte yandan Ayrancılar’da da çeşitli günlerde Ramazan etkinlikleri Suyunbaşı Mesire Alanı’nda gerçekleşecek.

RAMAZAN AYI DOLU DOLU GEÇECEK

Ramazan ayı boyunca sosyal yardımların süreceği ve özellikle ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımlarının araçlarla evlerine yapıldığı Torbalı’da açılan Ramazan Sokağı ile ilgili Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur, “Hazırladığımız etkinlikler ve programlar ile Torbalı’da Ramazan Ayı’nın maneviyatının daha da hissedilmesini arzuladık.  Birlik ve beraberliğimizi perçinleştirecek sokağımızda sık sık etkinlikler gerçekleştireceğiz. İftarını açtıktan sonra Ramazan geleneklerini yaşamak isteyenler için Ramazan Sohbetleri, sema gösterileri, tasavvufi konserler, Hacivat-Karagöz, sihirbaz, kukla gösterileri gerçekleştireceğiz. Tüm halkımızı ay boyunca Ramazan etkinliklerine bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner13
banner14
banner15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 19 28
8. Athletic Bilbao 19 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6