İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstri Mühendisliği bölümünden geçtiğimiz yıl birincilikle mezun olan Mert Atanmış (23), İngiltere hükümeti tarafından sadece 200 öğrenciye verilen ‘GREAT’ bursunu almaya hak kazandı. İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından Bradford Üniversitesi’nde, ‘yapay zeka ve veri analitiği’ alanında yüksek lisans yapacak olan Atanmış, yurt dışında kendini geliştirme ve uluslararası alanda proje üretme fırsatı yakalayacak. İngiltere eğitiminin ardından Türkiye’ye dönerek kariyerini yapay zeka alanında sürdürmeyi hedeflediğini söyleyen Atanmış, “Ülkeme en iyi şekilde hizmet etmek, kendi alanımda örnek çalışmalara imza atmak istiyorum” dedi.

İEÜ Endüstri Mühendisliği bölümü 2022 yılı mezunu Mert Atanmış’ın layık görüldüğü GREAT bursu, farklı ülkelerden öğrencilere, Birleşik Krallık üniversitelerinde lisansüstü eğitim alma imkanı sağlıyor. Başvuruda bulunan on binlerce öğrenci; derslerindeki başarıları, gelecek hedefleri ve referans mektupları gibi birçok kriterde detaylıca inceleniyor.

BİR YIL KALACAK

Bu yıl, GREAT bursunu almaya hak kazanan 14 ülkeden 200 öğrenci; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki 49 üniversitede yüksek lisans yapma şansını yakaladı. İzmir Ekonomili Mert Atanmış, 10 bin sterlin değerindeki bursu alan sayılı öğrenciden biri olarak eylül ayında İngiltere’ye gidecek ve Bradford Üniversitesi’nde bir yıl eğitim görecek.

MEZUN OLMADAN 4 AY ÖNCE İŞE GİRDİM

İngiltere’ye gideceği için heyecanlı ve gururlu olduğunu söyleyen Atanmış, “Üniversite döneminde derslerimi düzenli olarak takip ettim. Belirli bir plan dahilinde derslerime çalıştım. Okurken, aynı zamanda çalışmayı düşündüğüm sektörlerle de iletişim kurdum. Gönüllü stajyer olarak firmalarda görev alarak iş çevresi oluşturdum. Bunlar sayesinde hem bölümümü birincilikle tamamladım hem de mezun olmadan 4 ay önce ICRON şirketinde ‘uygulama danışmanı’ olarak işe girdim. Yapay zeka, gün geçtikçe hayatımızın merkezine girebilecek, benim de çok ilgi duyduğum bir alan. Yurt dışına açılarak bu konuda eğitim almayı, aynı zamanda çevremi de geliştirmeyi çok istiyordum. İngiltere’den aldığım burs, tüm bunları gerçekleştirmem için büyük fırsat olacak” dedi.

ÜLKEME DÖNECEĞİM

Kariyerine Türkiye’de devam etmeyi amaçladığını dile getiren Atanmış, “İngiltere’de eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek kariyerimi ülkemizde sürdürmeyi amaçlıyorum. Yurt dışında kalmak gibi bir düşüncem yok. Yapay zeka, sürekli değişen ve gelişen, yapacaklarınızın çok geniş olduğu bir alan. Bu alanda kendimi ilerletmek, örnek çalışmalara imza atmak istiyorum. Tüm bunları da kendi ülkemde; eğitim aldığım, doğup büyüdüğüm bu topraklarda yapmak, benim için harika olur” ifadelerini kullandı.

KENDİNİZE GÜVENİN VE MÜCADELE EDİN

Atanmış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversiteme, bana verdiği tüm destekler ve sağladığı nitelikli eğitim için çok teşekkür ediyorum. Ben yaptıysam, şu anda üniversitede eğitim gören birçok arkadaşım daha iyisini yapabilir. Arkadaşlarıma tavsiyem; hedeflerinin peşinden gitsinler, istesinler ve başaracaklarından şüphe duymasınlar. Anladım ki, sadece kendinize güvenip inandığınızda, emek verdiğinizde, hak etmek için mücadele ettiğinizde, karşınızda hiçbir zorluk duramıyor.”