Çiftçi buğday fiyatlarının açıklanmasını bekliyor Çiftçi buğday fiyatlarının açıklanmasını bekliyor

 Aydın’da yetişen ve İspanya-İngiltere Kraliyet Sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan Nazilli Avra Kirazı’nın hasat ve ihracat yolculuğu başladı.

Türkiye’de Bursa Kemalpaşa’dan sonra hasadına başlanan Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı 800 rakımlı Aşağı Yakacık (Avra) Mahallesi’nin meşhur kirazı, üreticinin de yüzünü güldürdü. Fiyatların iyi ve rekoltenin beklenenin üstünde olması nedeniyle büyük hareketlilik yaşanan mahallede herkes kiraz hasadına yöneldi.

3 bin ton üretim bekleniyor
Mahallenin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan 3 bin 858 dekar alanda yılda ortalama 2 bin-2 bin 500 ton arasında üretimi yapılan kirazın bu yıl rekoltesinin yüksek olması nedeniyle 3 bin ton üretim bekleniyor.

Aydın genelinde 8 bin 583 ton kiraz üretimi yapılırken bunun yarısından fazlası olan 4 bin 757 ton kiraz üretimi ile Nazilli büyük önem taşıyor. Üretimdeki en büyük pay ise 3 bin ton ile Aşağı Yakacık Mahallesi en başta geliyor.

220 TL ile başladı 135 TL’ye düştü
Yaklaşık 10 gün önce hasadına başlanan kirazların tamamının İngiltere, İspanya, Rusya başta olmak üzere Avrupa ve Rusya pazarında ilk tercih edilen ürünlerin başında olması, İngiltere ve İspanya kraliyet ailelerinin sofralarının da vazgeçilmezleri arasında yer aldığı ifade edilen Kirazın ilk alım fiyatı 220 TL civarında iken, geçen 10 gün zarfında rakamın 135 TL’lere kadar düştüğü belirtildi. Yaklaşık bir buçuk ay sürecek olan kiraz hasadı ile mahallenin önemli ölçüde ihracat geliri elde etmesi bekleniyor.

“En güzel kiraz Avra’da yetişir”
Türkiye’nin en güzel kirazının Avra’da (Aşağı Yakacık) yetiştiğini ifade eden üretici ve ihracatçı aileler, bu sene rekoltenin ve kalitenin oldukça yüksek olduğunu belirtti. Üreticilerden Nuray Korkmaz: “En güzel kiraz Avra’da yetişir. Napolyon Kirazımız ihracata gider. Bu sene verimimiz çok güzel. Allahtan duamız havalarımız iklimlerimiz güzel olsun, kirazımız parasını etsin, yüzümüz gülsün inşallah. Allahtan tek dileğimiz o. Memleketimiz kiraz yönünden her yönden çok güzel. İnşallah bereketli bir sezon geçiririz” dedi. (İHA)