İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Uşak ve Afyon'da alanlarda 1 Mayıs coşkusu yaşandı

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda 1 Mayıs Kutlaması
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü emekçilerle Gündoğdu Meydanı’nda kutladı. Başkan Tunç Soyer, “Halktan, emekten yana iktidarı hep beraber kuracağız. Gün gelir zorbalar kalmaz gider. O güne çok az kaldı. O zorbalar tıpış tıpış gidecekler” dedi. Gündoğdu Meydanı’nda 1 Mayıs coşkusu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Suavi konseri ile devam ediyor.
 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Gündoğdu Meydanı’nda on binlerin katılımıyla kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı ve ilçe teşkilatlarıyla öğle saatlerinde Kültürpark Lozan Kapısı’ndan kortej eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na geldi. 1 Mayıs kutlamalarına CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Tacettin Bayır, Ednan Arslan, Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Millet İttifakı Milletvekili Adayları, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin, sendikaların, platformların temsilcileri ve emekçiler katıldı.343611561_612880047148751_8037941330899433566_n

Çok az kaldı
Alanda konuşan Başkan Tunç Soyer, “On yıllardır emeğin hakkının gasp edildiği, alın terinin yok sayıldığı, haklarımızın elinden alındığı bir düzen içinde yaşadık. İlk defa bu düzeni değiştirmeye çok yakınız. Çok yakında hakkımızı gasp eden o çeteler, o zümreler var ya, onların elinden hepsini geri alacağız, halkımıza geri vereceğiz. Çok az kaldı. Bugüne kadar birçoğumuzu gömmeye çalıştılar; Deniz’ler, Ali İsmail’ler, Uğur Mumcu’lar…  Ama biz tohumuz, gömüldükçe daha çok geliriz. Çoğalarak geliriz. Bundan sonra da çoğalmaya devam edeceğiz. Halktan, emekten yana iktidarı hep beraber kuracağız. Gün gelir zorbalar kalmaz gider. O güne çok az kaldı. O zorbalar tıpış tıpış gidecekler. Hakkımızı söke söke alacağız, hem de demokrasiyle oyumuzla. Bir şey değişecek her şey değişecek” dedi.

Bu seçimde tarih yazılacak
Gündoğdu Meydanı’nda gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Başkan Tunç Soyer, “İki mitingi karşılaştırdığımızda arada uçurum var. Bunlar önemli değil ama Türkiye çok net bir biçimde değişim ve dönüşümün içerisinde. Bu değişim halktan geliyor. Bu değişim sandıkta gerçekleşecek. Halkın isteği hiçbir siyasi gücün önüne geçemez. Bu değişimi Millet İttifakı gösterecek. Halkın istediği her şeyi bu ittifak alacak. Demokrasiyle, oyla alacak. Bu seçimde tarih yazılacak” şeklinde konuştu.

Suavi’den 15 Mayıs mesajı
Mitingin ardından Gündoğdu Meydanı’ndaki emekçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Suavi konserine katıldı. Suavi, “15 Mayıs sabahına rahat bir ülkeye uyanmayı yürekten istiyorum. Hiç kimse bana arkadaş şarkını söyle, bu işe karışma demesin, ben her şeye karışmak üzerine yaratılmış bir insanım. Ben dediysem doğrudur zihniyetin  çok sesliliğe olan inancımla ve saygımla kınıyorum.15 Mayıs'a insan gibi uyanmak istiyorum” dedi.AW881628_02

Afyonkarahisar’da 1 Mayıs kutlandı
Afyonkarahisar’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü gerçekleştirilen basın açıklaması ile kutlandı.
Kentte 1 Mayıs kutlamaları kapsamında sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler bir araya geldi. Zafer Meydanı’nda toplanan grup üyeleri ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlar ile taleplerini dile getirdiler. Polis tarafından geniş güvenlik önlemi alınan kutlama grup üyelerinin çalınan şarkılar eşliğinde halay çekmeleri ile sona erdi. Kutlamalarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.AW881753_02

Balıkesir'de 1 Mayıs Birlik-Mücadele ve Dayanışma Günü coşkuyla kutlandı
1 Mayıs Birlik-Mücadele ve Dayanışma Günü Balıkesir'de işçi, memur sendikaları, STK’lar, siyasi partiler, odalar, dernekler ve emek örgütlerinin katılımıyla kutlandı. Bahçelievler Mahallesi’nden yürüyüşle başlayan kutlama programı Kuvayi Milliye meydanında gerçekleştirilen mitingle son buldu. 1 Mayıs Birlik-Mücadele ve Dayanışma gününde işçiler, memurlar, emekliler ve çalışanlar günlerini halay çekerek kutladı.

1 Mayıs Birlik-Mücadele ve Dayanışma Günü Tertip Komitesi’nin düzenlediği kutlamalar bu yıl da Kuvayi Milliye Meydanında yapıldı. Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından miting alanında toplanan işçi, memur, emekli ve çalışanlar günlerini kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlamalarda daha sonra TÜRK-İŞ, KESK, EĞİTİM-İŞ, Balıkesir Barosu ve Akademik Odalar Birliği temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından türküler eşliğinde halaylar çekildi.