Medeniyetin ve kardeşliğin şehri Hatay, tüm renkleriyle yeniden hayat bulacaktır. Ezan, çan ve hazzanın kardeşliği bu şehirde yeniden aynı anda ses bulacaktır.

Ülke acı üstüne acı yaşamaya devam ediyor. Medeniyetlerin başkenti Hataydeprem felaketiyle acının başkenti oldu. 7,6'lık büyük depremle yıkılan Hatay, son yaşadığı 6,4'lük depremle ayakta duramaz hale geldi. Hatay'da göz yaşı dinmiyor. Acılar katmerleşerek büyüyor. Depremler durmuyor, hayatlar yok oluyor. Büyük felaketin en büyük acısı Hatay'da yaşanmaya devam ediyor. Yaşanan yıkımla birlikte Hatay boşaldı. Nüfusun büyük bir bölümü Anadolu'ya özellikle batıya göç etti. Yıkılan yok olan şehirde geriye kent yoksulları kaldı. Hatay'da yaşanan büyük göç hepimizi endişelendiriyor. Hatay'ın yeri ayrı. Medeniyetlerin beşiği olarak anılan kentte her dinden ve ırktan insan yaşıyor. Aynı avlunun içinde cami, kilise ve sinagogun olduğu dünyanın tek şehriydi. Müslüman, hristiyan ve musevi yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşadı Hatay'da. İnsan olmanın ve kardeşliğin simge şehriydi. Hatay, ulusal kurtuluş savaşından sonra ülke topraklarına katıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hatay benim şahsi meselemdir" sözü depremde sonra daha da önem kazandı. Atatürk 1 Kasım 1936'da “40 asırlık Türk yurdu düşman elinde esir bırakılamaz. Hatay benim şahsi meselemdir. Hatay'ı mutlaka alacağım” sözüyle Hatay'ın önemini ortaya koydu. Hatay, 1938'de anavatana katıldı. O günden bu yana Türk toprağı. Öyle de kalacak. Deprem sonrası yaşanan göçle demografik yapının değişeceğine dair büyük endişeler var. 

‘KİMSE GELECEK ADINA UMUTLARINI KIRMASIN’
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın bu konuda çağrısı var. Başkan Savaş'ın çağrısı şu şekilde: "Büyük bir badire atlattık ve o badireden ders alacağız. Hep birlikte omuz omuza bu şehri tekrardan inşa edeceğiz. Hatay, kırk asırlık Türk yurdu; Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Tayfur Sökmen’in ve hepimizin ecdadının bize emaneti… Hatay bizimdir, bizim kalacak. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Kimse malını satmasın, kimse toprağını satmasın, kimse gelecek adına umutlarını kırmasın.”

Son cümle: "Medeniyetin ve kardeşliğin şehri Hatay, tüm renkleriyle yeniden hayat bulacaktır. Ezan, çan ve hazzanın kardeşliği bu şehirde yeniden aynı anda ses bulacaktır..."