Muğla’da 9 günde 23 milyon trafik cezası kesildi Muğla’da 9 günde 23 milyon trafik cezası kesildi

Denizli İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Türk Mutfağı Haftası kapsamında Denizli’nin meşhur yemeklerini, tatlarını ve coğrafi işaretli ürünlerini gerçekleştirdiği etkinlikle tanıttı. Portatif fırında usta ellerin hazırladığı şehrin meşhur lezzeti Denizli Tandır Kebabı başta olmak üzere, Denizli keşkeği, Kızılcabölük Kaşık Helvası gibi birçok lezzeti ve coğrafi işaretli ürünleri davetlilere ikram edildi.

Servergazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinde Denizli’nin coğrafi işaretli ürünleri ve meşhur lezzetleri tanıtıldı, ikram edildi. Etkinliğe; Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali Marım, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, belediye başkanları, kaymakamlar, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik, Servergazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başladı.

“Denizli bir lezzet durağı”
Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli’nin ürünleriyle, köklü kültüründen gelen yemekleriyle bir lezzet durağı olduğunu belirterek; “Denizli’mizin köklü tarihinden gelen ülkemizde olduğu dünyada tanınan birçok ürünümüz, damak lezzetimiz var. Coğrafi işaretlerle tescillenmiş bu ürünlerimiz, lezzeti kıtaları aşmış tadına doyum olmaz yemeklerimiz var. Ülkemizin yüzde 80 ihtiyacını karşıladığımız Denizli kekiği, Babadağ Kekik Balı, Kale Biberi, Çameli Fasulyesi, Denizli leblebisi gibi birçok ürünümüzü burada görecek, özelliklerini dinleyecek ve tadına bakacağız. Denizli Keşkeğimiz, Kızılcabölük Kaşık Helvamızı, Tavas baklavamızın lezzetine ortak olacağız. Meşhur Denizli Tandır Kebabımız hazır. Ustalarımız bu özel lezzeti misafirlerimize sunacak. Denizli’mizin her yerinde eşsiz güzellikleri ve eşsiz özellikleri var. Coğrafi işarete sahip olmadığımız ürünlerimiz içinde önemli bir çalışma başlattık. Kısa zamanda coğrafi işaret başvurularını yapıp, Denizli’mizin bu güzelliklerini tanıtmaya devam edeceğiz. Ayrıca Denizli Tandır Kebabı için festival hazırlığını da duyurmak istiyorum. Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği de, bu konuda da önemli bir aşama kaydetti. Bir hafta sürecek ve dolu dolu geçecek etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Denizli Kebabı ve lezzetlerinin tadına baktılar
Protokol üyeleri ve davetliler, Denizli’nin coğrafi işaretli ürünlerinin özelliklerini, faydalarını dinledi, tadına baktı. Denizli’nin tadına doyum olmaz keşkeği, Tavas Baklavası gibi birçok lezzet misafirlere ikram edildi. Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği’nin girişimleriyle hazırlatılan portatif fırında usta ellerin hazırladığı şehrin meşhur lezzeti Denizli Tandır Kebabı da hem davetlilere hem de okul öğrencilerine sunuldu.

“Festivale hazırlanıyoruz”
İlgiden duydukları memnuniyeti dile getiren Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği Başkanı Güzide Metinöz, Denizli Kebabı Festivali için hazırlıkların sürdüğünü, 8 asırlık gelenek Denizli tandır kebabını ulusla arası arenaya açmak için de ayrıca çalışma yaptıklarını duyurdu. (İHA9