Bizim astronot resmen bildiğimiz  pilot. Elalem, uzay üslerinde çocukluktan itibaren eğitim görürken, bu kişi, THY da pilotluk yapıp, yıllarca bizi  taşımış.

Öte yandan... Askeri pilotlarımızın mariftleri ve cesareteleri hep anlatılır ya? Mümkün... Gözüpek bir pilottur kendileri?

Kardeşim iyi de, pilot başka astronot başkadır! 

Allah aşkına,  AYDA İLK İNSAN ve APOLLO dizilerini izleyin. Bu konudaki filmlere bakın.

1950'lerden başlayan uzay serüvenlerine ve astronot geçmişlerini, nasıl ve nerede,  hangi şartlarda eğitim aldıklarını, nasıl sert bir sistemden geçtiklerini, psikolojik testlerine kadar nasıl  donandıklarını görün. Bu yolda yanıp kül olanları, ateş topuna dönenleri sayın.

Öyle kolay mı? Ne diyorsunuz siz?

Bu adam, kimdir? Kaç kişinin arasından seçilmiştir? Diğer adaylar kimdir, nerededir? Onlar hangi özelliklere sahiptiler de bu kişi tercih edilmiştir?

Mesela, ben, mimarlıktayken, yüksek matematik ve uzay geometri okumuştum, hem de hocam Alman  Prof. Horninhger'di..

Bu durumda... Ben de  uzay kadını  olabilir miyim mesela??? Notlarım  da bayağı iyiydi.......

....

Geçtiğimiz senelerde.... Benim yakınım olan, çok  varlıklı bir Amerikalı, birkaç kişilik bir grupla, dünya kadar para verip, bilet alıp  özel bir mini denizaltı ile  Titanıc'in  kalıntısına indi.

Şimdi o, ne kadar  denizaltı bilimcisi sayılıyorsa,  bizim aday da o kadar uzay adamıdır.

Ülkede uzay merkezleri var da ben mi bilmiyorum. Hangi dağın, hangi köyün meralarında kurulan istasyonlarda yıllardır deney yapılıyor da ben uyuyorum?

***

Bari çıkın deyin ki ;

 '' Bizim uzayla ilgili bilim adamı yetiştirecek hiç bir olanağımız yok. Hiç de olmadı. Alt yapımız yok ki üst yapımız olsun! 

Zaten iliim- bilim adına her yeri kapattık. Bol bol imam yetiştiriyoruz.

Ama yine de heves ettik.  Ülkece bilgisiz ve görgüsüz kalmayalım diye, bari bir  bilet alalım dedik.. Bizim Pegasus ve THY  pilotlarından birini, kısmen aydınlanmak adına uzaya gönderdik.

En azından biraz uçmayı bilirler diye...'' demiş olsa...

Vallahi gam yemeyeceğim.

Doğrusu budur ve olabilir yani. Emekli maaşlarımdan esirgedikleri, kursağımdan kestikleri  paralar, biraz yerini buldu falan diyeceğim.

Ama yok!

Ben devletin gözünde bir şeyden anlamazım ya!!  Ne bilirim uzay muzay işlerini diye düşünürler.

Ama nasıl ki dağdaki çobanın oyu ile benimki bir değilse, dağdaki bilgisiz ile benim düzeyim aynı değildir. Biline.

Özet olarak, sevineyim mi, üzüleyim mi bilemedim