Avukatlık, mühendislik, doktorluk, eczacılık ancak, o meslekte sıradışı bir kabiliyet ve yatkınlık sergileyen, kendisini mükemmel bir şekilde yetiştiren, sonrasında da, şansı yaver giden, en son da hükümete yakın üst düzey tanışlar bulunduğunda bir işe yarar.

Etrafınıza baktığınızda binlerce işsiz, mimar, işletmeci, mühendis, kimyager, fizikçi görüyorsunuz. Bunların çoğu da sivrilecek özelliklere sahip olamamış, hasbelkader 4 yılı tamamlayıp mesleğini eline almış insanlardır. Okul bitirmek marifet değildir. Giren bir şekilde bitiriyor. Sonrasında bakıyorsunuz, anne baba, yedi sülale yalvar yakar, kapı kapı iş arıyor.

Gençlerin yarısından çok fazlası, gözünü yurt dışına çevirmiş durumda. Oysa Avrupa  da, Amerika da kucak açmış, bizlerin orta halli üniversite mezunu çocuklarını beklemiyor. 

Mimarlık, mühendislik yapabilmek için onların kriterlerini aşmak, hatta sınava girmek gerekiyor. O da bu orta halli eğitim sistemimizde pek mümkün değil. Giden gençlerin çoğu restoranlarda garsonluk , ya da marketlerde kasiyerlik yaparak ayakta durabiliyor. Milyonda bir şans!

Kısa bir süre sonra, zanaatkar kalmayacak ülkemizde.

Daha şimdiden, işini hakkıyla yapan,  tadilatçı terziler, ayakkabıcılar, tesisatçılar, marangoz ve ahşap sanatları ustası, tasarımcı kuyumcu, sağlıkçı, kuaför, laborant, boyacı kalmadı. Uçak mühendisi olmak bir yana, konusunda uzman uçak teknikeri her zaman daha çok aranır aslında.

Herkes titr, unvan peşinde. Kimse çocuğunun gerçek kabiliyetini sorgulamıyor. Gencin hevesi rafta, içinde uhde olarak bir ömür kalıyor. 

Sanki bu meslekleri edinenler daha az zeki, daha az başarılı, daha az verimli! Oysa asıl marifet bu işlerde…

Arabamı götürdüğüm kaportacıya sordum: 

’’ Güveneceğim bir motor ustası var mı ?" diye.

‘’ Abla bırak güvenmeyi, iş bilen, gerçek usta var mı diye sorsan, seni göndereceğim kimse yok. O eski ustaların hiçbiri kalmadı…’’ dedi

Keşke çocuklarımız bu sanatlardan birine meraklı olsalar da, Amerika'ya okumaya gideceklerine, o avuç dolusu paraları, gezmeye, dünyayı görmeye,  çeşitli kültürleri keşfetmeye   harcasalar.