NORM ENDER adlı genç popçunun eseri olan PARLA adlı bir marş, şimdilerde dillerde. Öylesine güçlü, tüyleri diken dilen eden bir 100. yıl marşı ki, hemen ezberlersiniz. Akılda kalıcı ve akıcı. Bizim Fazıl Say'ın 100. yıl  bestesini 1000'e katlar.


ENDER 25 Mart 1985 tarihinde İzmir Bornova’da dünyaya gelmiş. Gerçek adı Ender Eroğlu. Müzik grubu NORM’un adını kendisine ilk isim yapmış.

BU GENCE DİKKATLİ BAKIN. O BİZİM UMUTLARIMIZ VE GURURUMUZ OLDU. NORM Ender, marşın çıkışını sosyal medyadan şu sözlerle duyurdu:

"Yürüyoruz arkadaşlar…

Cumhuriyetimizin 100. Yıl Marşı #Parla şimdi tüm müzik dinleme platformlarında yerini aldı. Övgü dolu sözleriniz için çok teşekkür ederim. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Bayrama hazırlanan çocuklar kadar şen ve mutluyum. Artık bu marş hepimizin, şimdi coşkuyla parlama zamanı. Yaşasın Başöğretmenim Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın ilelebet bu kutlu CUMHURİYET"

Parla (100. Yıl Marşı) Sözleri

Ram, pam, ram-pa-pa-pam-pa-pam, ram

Ram, pam, ra-pa-pa-pa-pa-pa-pa-pam, ra-pa-pa-pam

Yürüyoruz arkadaş-lar, içimde bir telaş var

Bu kutlu gün bizim; zafer, düğün bizim

Görüyoruz arkadaş-lar darbeler, savaşlar

Sırtımız yere gelmiyor bizim
......
Düşmanız esarete, önderimle karşıyız

Mavi gözlerin gibi biz bu yurda aşığız

Duysun cihan, duysun biriz

Duysun; bizim bu gök, deniz
.......
Parla hilal ve yıldızım

Parla beyaz ve kırmızım

Türk'ün yolu cumhuriyet

Parla, 100 yaşındasın

Parla hilal ve yıldızım

Parla beyaz ve kırmızım

Sensin yolum cumhuriyet

Parla, 100 yaşındasın
.......
Yürüyoruz arkadaş-lar bu yolda dik yamaçla

"Zor" ne bilmeyiz, biz pes etmeyiz

Görüyoruz arkadaş-lar, ufukta bir amaç var

Yerde, gökteyiz; yaşamla milletiz
……..
ENDER, gerçekten de ender bulunan gençlerden. MEB kıskacından kurtulup ,kendi sanat yolunu çizmiş. Bence herkese örnek. İş mühendis, doktor, mimar olmak değil. Marifet de olmak değil zaten… Sanırsınız salt bu meslekler, zeka üstünlüğü, başarı simgesi. Bu bir üstün başarı değil, hiç değil.! Asıl marifet, bu mesleklerin peşinde koşmaktan vazgeçip, gençlerin rotasını kabiliyetleri yönüne çevirmek. Unvan peşinde olan veliler,  bu kompleksden bir kurtulsa, bu ülkede ne güneşler doğacak?