Yine vize derdine düştük! Vizeler kapalı. Temmuzda ağustosta gitmek isteseniz, ve de biletiniz falan varsa yanıyor herhalde?

Bizim gezi taaa ekimde. Şimdiden telaşlardayız.

İllallah ettik ! Sadece elalemin bizi beğenmeyip yasak koyması değil;  benim kendi devletim bile beni adam yerine koyup pasaportumu güzel eylemiyor. Gavur ne yapsın?

Mosmor bir yüzle ve morumsu bir pasaportla, ülkelerin vize kuyruklarında sürünüyorum.

Protestom, Avrupa ülkelerine olduğu kadar,  kendi devletime de!  

Sayın Ülke yöneticileri! 

Ülke onurumuz, gururumuz, yerle bir.
Siz de vatandaşa reva görülen bu aşağılık muamelelere üzülmüyor musunuz?

Benim kendi devletimin yaptığı yeşil-bordo pasaport ayırımcılığını tekrar tekrar  şiddetle kınıyorum. Vatandaşın ayırımını neye göre yapıyor?

Acaba bizim devlet, Avrupa ülkelerine karşı bu ayırımı yaparken, nasıl bir tanım ve tanıtım yolu izliyor ki, onlar vizeden muaf olurken, biz vize  kuyruklarında telef oluyoruz?  

Yani, 
Yeşil pasaportlu olanlar, devlete bizzat hizmet eden memurlardır.  Bunların içinde üç kağıtçı, hırsız, arsız, uğursuz asla yoktur. Bu grubun eşleri de kadın olsun  erkek olsun, sütten çıkma ak kaşıktır.

Bunlar dürüst, görgülü ve kültürlü    vatandaşlardır. Vizesiz ülkenize girip çıkarlarsa, yerlere çöp atmaz, yol ortasında namaza durmaz, trafiği bozmaz, kurallarınıza uyar, sizi üzmezler. 

Öbür bordo pasaportluları bilemeyiz!?
 
Kimbilir nerede çalışmış, ne idüğü belirsiz işler yapmışlardır? Mesleklerine, eğitimlerine  bakmayın. 

Bankada ne kadar paraları var? Oraya gelmeye yeter mi? Evleri kira mı, tapuları var mı? Ne kadar emekli aylığı alıyorlar? Gelir gösterir belgeyi  son 15 günlük isteyin, yalan söylüyor olabilir. 
Adam gibi adamlar mı, siz iyice bir araştırıp ülkenize öyle alın sorumlu değiliz Mİ DİYORLAR???

BU AYIRIM ÜLKE AYIBIDIR.